Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Bardzo prosimy jutro zachować ostrożność nie tylko na wodzie, ale również miastach!
Prognoza wydana przez Sieć Obserwatorów Burz zachęcamy do zapoznania się z opisem!UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!
PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI DALEJ –
NIECH JAK NAJWIĘCEJ OSÓB MA SZANSĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ O POTENCJALNYM ZAGROŻENIU

Prognoza na 24.06.2021 i noc z 24/25.06.2021

Przed nami jeden z niebezpieczniejszych incydentów burzowych w ostatnim czasie, a na pewno w tym roku. Pogodę w Polsce kształtować będzie układ niskiego ciśnienia i pofalowany front atmosferyczny. W ciągu dnia przez Polskę przejdzie seria burz, w tym możliwe mezoskalowe układu konwekcyjne (MCS) czy możliwe liczne superkomórki burzowe. Pierwszego z nich spodziewamy się w Polsce w czwartkowy poranek i przemieszczać się on będzie na północny-wschód. Po nim miały by się pojawić wspomniane wcześniej superkomórki. Potencjalny drugi, silniejszy układ mezoskalowy miałby przejść niemal tą samą trasą w nocy z czwartku na piątek. Wskaźniki konwekcyjne wskazują wysokie wartości, jednak modele numeryczne na moment wydania prognozy nie są w pełni zgodne. Zdecydowaliśmy się jednak wydać stopień DZ (duże zagrożenie burzowe), ze względu na możliwość występowania silnych, niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu (powyżej 4 -5 cm średnicy, a miejscami i więcej) czy w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.
Każda burza, która pojawi się w ciągu najbliższych godzin, będzie niosła zagrożenie dla życia i zdrowia. Sytuacja będzie się zmieniać dynamicznie w ciągu całego dnia.

Dużo będzie zależało od tego, jak faktycznie umiejscowiony będzie, front i jego zafalowania czy tego, co wcześniej wydarzy się u naszych południowych sąsiadów. Nie mniej, sytuacji nie można w żadnym wypadku bagatelizować.

Uwaga! Istnieje możliwość aktualizacji prognozy w ciągu dnia do stopnia najwyższego (EXT).

DZ- duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W obszarze spodziewamy się najgroźniejszych burz, które wystąpią w ciągu najbliższych godzin. Burze organizować się będą w duże, groźne układy burzowe przyjmujące postać mezoskalowych układów konwekcyjnych (MCS), które przyniosą bardzo silne, niszczące porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 km/h. Także tutaj możliwe będą opady dużego gradu, związanego z superkomórkami burzowymi czy nawalne opady deszczu, prowadzące do zalań i podtopień, a nawet występowania powodzi błyskawicznych. Osoby zamieszkujące wyznaczony obszar powinny szczególnie śledzić mapy i detektory, a także komunikaty publikowane m.in. na naszym profilu. Niestety szkody, które mogą wyrządzić przechodzące burze, mogą być znaczne.

SRD- średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Prognozowane zjawiska powinny być nieco słabsze od tych, które znajdą się w obszarze DZ. Jednak i tutejsze zjawiska pogodowe mogą być potencjalnie groźne. Część modeli sugeruje pojawienie się tu zorganizowanej konwekcji i punktowo silnych burz, mogących także nieść spore zniszczenia. Głównym zagrożeniem będą intensywne / nawalne opady deszczu, grad i silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Uwaga! Z uwagi na duży obszar, przynajmniej w jego części spodziewane zjawiska mogą być słabsze od prognozowanych lub nie wystąpią wcale.

Prognoza dostępna jest także w całości na naszej stronie internetowej: obserwatorzy.info/prognoza-na-24-06-2021-i-noc-z-24-25-06-2021/

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zachęcamy do śledzenia relacji live na obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
... See MoreSee Less

Bardzo prosimy jutro zachować ostrożność nie tylko na wodzie, ale również miastach! 
Prognoza wydana przez Sieć Obserwatorów Burz zachęcamy do zapoznania się z opisem!

Comment on Facebook

Bardzo proszę, nade wszystko, do obserwowania nieba i używania rozumu wraz z wiedzą nabytą. Wspierania tegoż prognozami. Nigdy ZAMIAST!

2 weeks ago
Szkoła Żeglarstwa Tradycyjnego

Ostatnia dzisiejsza grupa miała okazję przeżyć zajęcia meteorologiczne na żywo 💪. Bardzo często wracamy do tematu chmur i tego czego możemy się po nich spodziewać. Dzisiaj dzieciaki na własne oczy zobaczyły chmurę szelfową ☁️ oraz to co przynosi - bardzo silny wiatr 🌬️, a później opad deszczu🌧️. Oczywiście to co najważniejsze wszystkim udało się bezpiecznie spłynąć do portu ⛵ ... See MoreSee Less

Ostatnia dzisiejsza grupa miała okazję przeżyć zajęcia meteorologiczne na żywo 💪. Bardzo często wracamy do tematu chmur i tego czego możemy się po nich spodziewać. Dzisiaj dzieciaki na własne oczy zobaczyły chmurę szelfową ☁️ oraz to co przynosi - bardzo silny wiatr 🌬️, a później opad deszczu🌧️. Oczywiście to co najważniejsze wszystkim udało się bezpiecznie spłynąć do portu ⛵
2 weeks ago
Szkoła Żeglarstwa Tradycyjnego

To żeglujemy! ⛵ ... See MoreSee Less

2 weeks ago
Szkoła Żeglarstwa Tradycyjnego

Taklowanie, dobieranie kapoków, wodowanie łódek czyli przygotowania do żeglowania! ⛵⛵⛵ ... See MoreSee Less

Load more