Bezpieczeństwo na wodzie

W ubiegłym tygodniu opisaliśmy zasady bezpieczeństw nad wodą. Są one dla nas bardzo ważne jednak jako żeglarzy bezpieczeństwo na wodzie jest o wiele ważniejsze, ponieważ bardziej związane z tym co robimy. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony jak właściwie się zachować na żaglówce, ale również na kajaku czy rowerku wodnym.

Wiele miast, w których jest zbiornik wodny, staw czy jezioro do swojej oferty
w trakcie wakacji wprowadza możliwość wypożyczania sprzętu wodnego. Każde miasto i wypożyczalnia ma swój regulamin, z którym należy się zapoznać. Stawy Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim również taki posiadają i można się
z nim zapoznać tutaj. Z pływaniem na żaglówkach, kajakach itp/ wiąże się oczywiście szereg zachowań, które wpływają na bezpieczeństwo na wodzie. Przede wszystkim przy wypożyczaniu kajaku, rowerka wodnego, łódki wiosłowej czy w końcu małej żaglówki należy pamiętać o założeniu kapoku lub kamizelki asekuracyjnej. W razie wypadnięcia za burtę nawet największe umiejętności pływackie mogą nie wystarczyć. Skutkiem takiego wpadnięcia do wody może być szok termiczny, utrata przytomności czy skurcz mięśni. Dzięki kamizelce asekuracyjnej bez problemu możemy unosić się na wodzie o czym uczymy dzieci podczas zajęć DAŻ tutaj opis takich zajęć:

Zajęcia DAŻ na basenie

Jednak sam kapok nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa na wodzie. Niezbędne jest również właściwe zachowanie. Na kajaku czy innym wodnym sprzęcie sportowym należy pamiętać, że łatwo go można wywrócić. Dlatego wykonywanie gwałtownych ruchów, siedzenie niewłaściwej pozycji sprzyja wypadkom na wodzie.

Na kajakach tak samo jak na żaglówkach powinno pływać się w obuwiu
z zakrytymi palcami i zapięciem na piętach. Może się wydawać, że jest to zbędne i niewygodne szczególnie w upalne dni jednak łatwo można udowodnić przydatność. Szczególnie na jachtach żaglowych jest wiele bloczków, karabińczyków i drobnego osprzętu żeglarskiego, o który łatwo uderzyć lub zahaczyć palcem u stopy. Ból jest ogromny (każdy z nas chociaż raz w życiu uderzył małym palcem o róg szafki!!) i zamiast skupić się na wykonaniu zadania lub uważaniu na to co dzieje się wkoło próbujemy ukoić ból i łatwiej nam wypaść za burtę.

Grodzisk Mazowiecki umożliwi również pływanie ze sternikiem. Tutaj bardzo ważną zasadą jest to, że sternik wydając polecenie wie co mówi. Nawet jeżeli nie rozumiemy dlaczego tak należy zrobić najpierw trzeba wykonać, potem pytać. W innym wypadku może być za późno. Sternik na jachcie dba, aby pływanie było bezpieczne.  Szczególnie pamiętamy o tym pływając z dziećmi na naszych obozach, o których więcej informacji można znaleźć na naszej stronie. Nadal mamy kilka wolnych miejsc, zapraszamy!

Obozy

Za tydzień nadal skupiamy się nad bezpieczeństwem na wodzie. Poruszmy tym razem temat prawa drogi – kto i kiedy na wodzie ma pierwszeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.