Jak wyczarterować jacht krok po kroku

Sezon żeglarski rozpoczęty, wakacje coraz bliżej i część z nas planuje rejs po mazurach z rodziną, przyjaciółmi. Jednak pojawia się pytanie jak dobrze wybrać jacht, na którym będziemy żeglować i nie przepłacić. Wychodzimy tym pytaniom naprzeciw i rozpoczynamy kolejny cykl artykułów o czarterze jachtu na mazurach.

Przed planami wyjazdu na mazury trzeba się zastanowić czy tak
w ogóle mogę ten jacht wyczarterować. Według polskiego prawa tak. Jachty żaglowe do 7,5 metra długości można czarterować bez posiadania patentu. Jednak armatorzy jednostek często ich wymagają. Mają oczywiście takie prawo. Nieznajomość przepisów czy chociażby budowy jachtu może przysporzyć wiele usterek
i kłopotów załodze jak i firmie czarterującej. Jeżeli jednak chcemy żeglowac można szukać sternika, który popłynie razem z nami lub samemu zrobić patent żeglarza do czego zachęcamy. Już wkrótce na naszej stronie pojawi się informacja o kursie na patent żeglarza w naszym klubie.

Wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła “czarter na mazurach” podaje mnóstwo możliwości. Firmy czarterujące jachty prześcigają się kto lepiej, taniej, więcej. Jednak kryterium niskości ceny może być nie do końca trafne. Niski koszt czarteru może świadczyć o niezbyt dobrym stanie jednostki dlatego warto dokładnie sprawdzić ofertę danej firmy jak i opinie osób, które niej korzystały. Warto zwrócić uwagę czy firma oferuje serwis tzn. czy jeżeli jacht ulegnie jakiejś usterce ktoś przypłynie/przyjedzie i pomoże ją naprawić.

Firma już wybrana, ale to dopiero początek całej zabawy. Teraz czas zdecydować na jakim jachcie chcemy żeglować, a to może być większym problemem niż sama firma. Różnorodność jachtów na mazurach jest ogromna. Dlatego warto postawić sobie kilka pytań, które zdecydowanie ułatwią podjęcie decyzji.
Pierwszym jest oczywiście kwota jaką możemy przeznaczyć na czarter. Im większy, bardziej “wypasiony” tym droższy. Należy pamiętać, że żeglarstwo nie jest tanim sportem. Poza czarterem jachtu należy liczyć ceny portowe, prysznice, toalety itd. Ilość załogi, którą planujemy zabrać t oraz to w jakim będzie ona wieku i jakiej płci to kolejne kryterium. Wybór jachtu trzeba również dostosować do umiejętności załogantów. Osoby, które wybierają się na żagle po raz pierwszy powinny wybrać jacht mniejszy, bezpieczniejszy, a nie sportowy nad, którym ciężko zapanować.

Kolejną sprawą, którą należy przemyśleć jest to jakie żeglarstwo chcemy tak naprawdę uprawiać. Na mazurach znajdziemy m.in jachty sportowe czyli małe, smukłe jachty, które od załogi wymagają bardzo dużego doświadczenia. Żaglówki hotelowe – bardzo duże, z wieloma wygodami, bezpieczne, ale niekoniecznie szybkie. Przy czarterze tego rodzaju jachtu trzeba mieć dość sporo pieniędzy w portfelu. Jachty turystyczne średniej klasy, bardzo dobre na mazury. Kabina koedukacyjna z czasami zamykaną kajutą dziobową. Bardzo popularne na mazurach, idealnie nadają się do stania w porcie jak i “na dziko”. Jachty turystyczno sportowe zapewniają komfort, bezpieczeństwo, ale też dają możliwość żeglarskiego szaleństwa. Ostatnie to jachty tzw. trampingowe, bardzo mało, częściej starszej konstrukcji. Polecane dla żeglarzy, którzy lubią bliski kontakt z naturą i chcą wpływać w najdziksze zakątki mazur. Oczywiście żaden z jachtów nie może być przypisany tylko i wyłącznie do jednej
z kategorii.

Jachty mazurskie w sporej części są wyposażone w pokładowe ogrzewanie.
W porze letniej nie jest to konieczne, jednak jeżeli planujemy rejs w maju czy wrześniu kiedy pogoda potrafi zaskoczyć (szczególnie temperatury nocą) warto również zwrócić uwagę na to udogodnienie. Miejsce, w którym przede wszystkim chcemy nocować też ma znaczenie. Na mazurach możemy cumować w portach, przy pomostach jak i “na dziko” czyli dobijając do brzegu, wpływając na plażę. Jakie to ma znaczenie? Chodzi o głębokość zanurzenia jachtu. Jeżeli preferujemy spanie na dziko zanurzenie powinno być możliwie jak najmniejsze.

To oczywiście tylko kilka aspektów, które warto poruszyć i przemyśleć.
W kolejnych artykułach napiszemy o tym na co zwrócić uwagę przy odbiorze jachtu już na mazurach, jak dbać o jacht czy też co jest ważnego przy zdawaniu jachtu po rejsie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.