Zajęcia DAŻ

Stawy Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim w ubiegłą sobotę znowu były przepełnione młodymi żeglarzami. Wszystko za sprawą naszych zajęć. Pogoda znowu dopisała więc dzieciaki z młodszej grupy w końcu mogły pożeglować. Starsza grupa swój żeglarski chrzest przeszła tydzień wcześniej.

Zajęcia z racji bardzo długiego weekendu majowego były zajęciami dodatkowymi. Wcześniej ich nie planowaliśmy, jednak z racji regat footy
i dużym zainteresowaniem nimi postanowiliśmy zaprosić naszych adeptów na zajęcia. Chętnych było naprawdę wielu. Od godziny 10:00 do 14:00 w sumie przyszło do nas 25 dzieci. Co robiliśmy? Oczywiście żeglowaliśmy!

Każda grupa została podzielona na pół. Na początku pierwsza 6 śmiałków razem z dwójką sterników poszła żeglować. Żeglowali na dwóch łódkach – Neptunie
i okrągłej czy też jak nazywają “okrąglaczku”. Oczywiście dzieciaki od początku uczestniczyły w przygotowaniach. Założyły kapoczki  i dzielnie nosiły bom, płetwę sterową. Później pomagali otaklować jachty.

Gdy już jachty były gotowe dzieciaki w końcu mogły poczuć to o czym opowiadamy cały rok. Sprawdzili też swoją wiedzę, którą zdobywali przez cały rok. Pogoda do żeglowania była idealna! Lekki wiatr, słońce nie prażące zbyt mocno i błękitne niebo. Aż chciało się wyjść na wodę.

Pozostali zostali na lądzie, aby uczyć się jednej z najważniejszych rzeczy dla żeglarzy – węzłów. Ćwiczyliśmy przede wszystkim węzeł rożkowy, ratowniczy oraz knagę. Ten ostatni węzeł chyba najczęściej używany niektóre dzieciaki potrafią już wiązać jedną ręką
z zamkniętymi oczami, a niektórzy nawet za plecami! Jak na dzieci 6-10 letnie to naprawdę wielki sukces.

Uczyliśmy się też buchtować liny. Co to znaczy? Składać linę tak, aby się nie plątała, a w razie potrzeby można było ją łatwo rozwiązać
i użyć.    Po 30 minutach załoga żeglująca wróciła na ląd uczyć się węzłów, a już mistrzowie knagi i buchty ruszyli żeglować!

Do zobaczenia w następną sobotę na Stawach Walczewskiego. W tym tygodniu na naszej stronie pojawi się jeszcze relacja z regat FOOTY oraz oczywiście czwartkowy artykuł.

Ps. prawda, że super to wygląda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *